Veri Hatası (Döngüsel Artıklık Denetimi) Sorunu

Veri Hatası (Döngüsel Artıklık Denetimi) sorunu, veri taşıma amaçlı kullanılan harici donanımlarda genellikle donanımsal merkezli olarak görülen bir sorundur. Genellikle CD ve DVD türevi harici donanımlarda, mekanik yıpranmalar Döngüsel Artıklık Denetimi sorunun temel sebebidir. Zarar görmüş disklerinizde veri transferi sırasında bu hatayı görmeniz muhtemeldir.

CD ve DVD başta olmak üzere, harici veri taşıma donanımlarınızda Döngüsel Artıklık Denetimi sorunu ile karşılaşıyorsanız iki farklı çözüm alternatifiniz var. Bunlardan ilki; mekanik yıpranmanın en aza indirilmesini temel alır. CD ve DVD’lerde kullanabileceğiniz bu yöntem; diş macunu, kolonya gibi maddeler kullanılarak CD veya DVD’nin üzerinin silinmesiyle mümkündür.

Eğer kurtarmak istediğiniz donanım CD veya DVD’den başka bir donanımsa ve az zarar görmüş bir CD veya DVD ise uygulayabileceğiniz bir çözüm daha var. Roadkil’s Unstoppable Copier adlı yazılımı bilgisayarınıza indirebilir, zarar görmüş harici donanımınızdan istediğiniz dosyaları kurtarabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olan bu yazılım ücretsiz ve aynı zamanda oldukça etkili bir yazılımdır.