Twitter API Yetkilendirmeleri

Twitter Api’lerinde 3 farklı yetkilendirme vardır.

– Okuma

– Okuma ve yazma

– Okuma, yazma ve direkt mesaj gönderme.

twitter-api

Okuma izni olan apiler sadece kullanıcılara gelen mesajları ve anasayfalarındaki tweetleri görme yetkisine sahiptir.

Okuma ve yazma izni olan apiler, kullanıcılarına gelen mesajları ve ana sayfalarındaki tweetleri görebilir, kişi adına tweet gönderip RT – FAV yapabilir.

Okuma yazma ve direkt mesaj gönderme izni olan apiler, kullanıcılarına gelen mesajları ve ana sayfalarındaki tweetleri görebilir, kişi adına tweet gönderip RT – FAV yapabilir. Aynı zamanda kişiye gelen direkt mesajları görüp cevap verebilir.

Twitter API Nedir ?

Api, ingilizce application’dan gelen uygulama kelimesinin kısaltmasıdır. Web sitelerine twitter ile bağlanmak istediğinizde o sitenin oluşturduğu api’ye izin vermek zorundasınız. 3 farklı izin vardır ve her uygulamanın izinlerini onu oluşturan kişi ayarlar. Api oluşturmak için varolan twitter hesabınız ile develober (dev.twitter.com) ‘a girebilirsiniz.

 

twitter-api

Eğer izin verdiğiniz api sizin izininizi kendi çıkarı için kullanıyor ve (reklam vb.) sizin adınıza uygunsuz paylasımlar yapıyor ise ayarlar > uygulamalar yolundan o apiyi erişime izin verme diyerek kaldırabilirsiniz. Api oluşturmak ücretsizdir ve apiyi  kontrol etmek için  Consumer Secret ve  Consumer Key bilgileri kullanılır. Api içerisinde milyonlarca kişi olabilir, bir sınırlama ya da engel yoktur. Aynı zamanda apinize girmesini istemediğiniz kişiyi apiden engelleyebilirsiniz.