Program Ekle / Kaldır’da Çıkmayan Programlar

3

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Program Ekle / Kaldır içerisinde tüm programları göremiyor ve hükmedemiyorsanız bu programları görmenin farklı bir yolunu arayacaksınız.
Bu durumda yapmanız gereken şey çok basittir. İşletim sisteminizin kurulu olduğu klasöre (C:/Windows gibi) giriniz. Burada ” Sysoc.inf ” dosyasını bulun ve sağ tık – birlikte aç’dan metin belgesinde çalıştırın. CTRL + H kombinasyonu ile bul değiştir penceresini açın. Bulunacak kelimeyi ” hide ” yapın, değiştirilecek kelimeyi ise boş bırakın. Değiştir dediğinizde tüm hide kelimeleri silinmiş olacak. Kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Program Ekle / Kaldır ‘da tüm bileşenleri göreceksiniz.

53

Program Ekle Kaldır’da Tüm Programların Görünmemesi

453

Bilgisayarınızda boşuna yer kaplayan, kullanmadığınız ya da uzun süredir varlığından haberdar olmadığınız program ya da oyunları kaldırmak isterseniz ‘Program Ekle/Kaldır’a girer ve kaldırmayı seçersiniz. Ancak Program Ekle/Kaldır’da bulamadığınız programları nasıl kaldırabilirsiniz?

Program Ekle/Kaldır’da bulunmayan programlar, bilgisayarınızın C sektöründeki ‘Program Files’ adı altında bulunurlar. Program Files’a girerek kaldırmak istediğiniz programın dosyasını bulursunuz. Daha sonra dosya içerisindeki ‘Unistal’ isimli programı çalıştırın ve kurulum ekranına benzer bir kaldırma ekranın dolmasını bekleyin. Bu işlem sonucu program bilgisayarınızdan kaldırılacaktır ve Program Files’dan silinecektir. Eğer programın klasörünün içinde ‘Unistal’ dosyası yoksa o dosyanın tamamını silmeyi deneyebilirsiniz. Büyük ihtimalle silinecek olsa bile kesin çözüm değiştir.