Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Alırken büyük heyecanla ve istekle aldığımız ayakkabılarımız, zamanla fazla ve düzensiz kullanımdan sonra rahatsız edici bir koku çıkarmaya başlayabilir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak veya karşılaştığınızda çözebilmek için uygulayabileceğiniz, ayakkabı kokusunun önüne geçebilmek için basit çözümler bulunmaktadır.

pile of old used sneakers

Ayakkabı kokusu sorununun önüne geçebilmek için belki de en önemli konu, ayak bakımına dikkat etmek. Saatlerce ayakkabı içinde duran ayaklarımızı temiz ve bakımlı tutmak, ayakkabının ömrünü uzatmaya ve koku sorunuyla karşılaşmamaya yardımcı olur.

Ayak bakımının yanı sıra, ayakkabı ile ilgili de uygulayabileceğiniz basit çözümler olabilir. Sıcak ortamlar, bakteri üretimini hızlandıracağından, ayakkabılarınızı serin ortamlarda saklayabilir, yatarken balkona koyabilirsiniz. Bunun yanında eğer ayakkabılarınız yıkanabilir türdeyse, makineye atabilir ya da elinizde yıkayabilirsiniz.

Ayrıca ayakkabılarınızı yeni aldığınızda ilk giydiğiniz zamanlarda ayağınıza bebek pudrası dökerek giymeyi de deneyebilirsiniz.

Kokan ayakkabılarınızı geceden karbonat dökerek balkonda bekletebilir, sabah da karbonatı silkeleyerek kokusu geçmiş ayakkabılarınızı giyebilirsiniz.

Son olarak kokuya en çok sebep olan neden, nemli veya ıslak ayakkabı giymektir. Ayakkabınızı giymeden önce mutlaka çorabınızın ve ayakkabınızın kuru olduğundan emin olun.

Uygulayacağınız bu basit çözümlerle, ayakkabı kokusunun önüne geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir