Kabızlık Bitkisel Çözümler

Kabızlık sindirim sisteminin iyi çalışmaması durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorunla karşılaşılan insanlar, değişik tedavi yöntemleri denese de eğer sık sık kabızlık sorunuyla karşılaşıyorsanız, mutlaka doktora görünüp, nedenlerini araştırmanız gerekmektedir. Çünkü, bilinçsizce kullanılan ilaçlar, bağırsakların tembelleşmesine yol açıp, kabızlık sorununu kronik bir hastalığa çevirebilir. Peki, kabızlığı önlemek için hangi çözümler uygulanabilir?

kabizlik

Öncelikle sabah kalkar kalkmaz bir iki bardak su içerek güne başlamak, bağırsaklarınıza iyi gelir. Yemek yerken, aynı anda birçok çeşit yemek yemek, hazmı zorlaştıracağından kabızlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yanında lokmaları mutlaka çok çiğnemelisiniz.

Bağırsak sağlığınız açısından, şekerli yiyeceklerden, gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalı. Ayrıca yatmadan önce 4-5 kuru incir yemek de kabızlık sorunlarınızın bitkisel çözümlerinden biri olabilir. Diğer bir bitkisel çözüm ise, sütle kaynatılıp yenen kayısıdır. Bunun yanında, ıspanak ve lahana gibi besinler de kabızlığa iyi gelecektir.

Tüm bunların dışında, hareketsiz yaşam da kabızlık sorunlarını arttırır. Bu yüzden mutlaka çok yürüyüş yapmak gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir