Youtube’de Çalma Listesi Nasıl Oluşturulur?

Youtube internette müzik bulmak için mükemmel bir kaynak haline geldi ve çalma listeleri oluşturma özelliği sayesinde müzik dinlemek için yaygın ve kullanışlı yollardan biri olabilir. Sevdiğiniz, beğendiğiniz herhangi bir şarkı veya sanatçı için Youtube arama sekmesinden arama yapın ve ekle düğmesine tıklayın. Ekle menüsüne şarkıyı eklemek istediğiniz bir çalma listeniz zaten varsa onu seçin veya hemen bir çalma listesi oluşturun. Çalma listesini oluşturmak için Yeni Çalma Listesi Oluştur’a tıklayın. Bu yolla örneğin egzersiz yaparken, işte çalışırken ,dinlenirken veya herhangi bir partide oynatmak istediğiniz çalma listesine sahip olabilir ve müziklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Çalma listesini oluşturduktan ve en sevdiğiniz şarkıları oluşturduğunuz çalma listesine ekledikten sonra kayıtlı olduğunuz ve giriş yaptığınız YouTube hesabında çalma listelerim kısmını açarak Hepsini oynat butonunu tıklayıp ilk videodan itibaren oynatmaya başlayabilirsiniz. Çalma listesi kendi sırasında çalmaya devam ederken o an sevmediğiniz bir şarkı denk geldiğinde bir sonraki şarkıya geçmek isterseniz tek yapmanız gereken sonraki butonuna tıklamak veya son tuşuna basmak.

Eğer YouTube bir taraftan videoları çalsın ben de bir taraftan tarayıcı üzerindeki işlerimi halledeyim diyorsanız tek yapmanız gereken tarayıcınız üzerinde başka bir sekme açarak işinizi yapmaya devam etmek. YouTube üzerinde oynattığınız çalma listesi sizin yönlendirdiğiniz doğrultuda çalmaya devam edecektir.

Youtube Videoları Otomatik Yeniden Başlatma

İnternetin kullanımının dünya çapında yayılması ve popülerleşmesi ile birlikte son zamanlarda YouTube da video izlemek için tek adres haline geldi. Youtube’un popülaritesinin artmasıyla birlikte insanlar YouTube’dan video indirmek, mp3 indirmek veya YouTube videolarını tekrara koymak gibi sorunlarla karşılaştılar. Çünkü YouTube bu hizmetlerin hiçbirini sunmamakta. YouTube kendi aracılığıyla size en sevdiğiniz videoları tekrar moduna almanıza olanak sağlamıyor, ancak size bu olanağı sağlayacak bir ton üçüncü parti yazılım bulunmakta. Sonraki adımlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

İlk yapmanız gereken tekrara koymak istediğiniz videoları belirlemek. Sonrasında aşağıda göründüğü gibi videonun linkini düzenlemeniz gerekmektedir.

      Düzenleme Adımları:

  • Örnekteki gibi youtube’un önünde yazan her şeyi silin https://www kısmı sileceğiniz kısım.
  • Youtube’dan sonrasına ise repeat yazmanız gerekmektedir. Örnek : com/watch/?v=dD40VXFkusw Sonrasında tek yapmanız gereken Enter’a basmak.
  • Enter’a bastıktan sonra tarayıcınızın URL kısmında şöyle bir link yer alacak : http://www.listenonrepeat.com/watch/?v=dD40VXFkusw
  • Bu sayfa siz onu kapatana kadar videoyu tekrarlamaya devam edecektir.
  • Bu sayfanın ayrıca videonun kaç kez tekrarlandığını göstermesi gibi bir özelliği de var.
  • Not: Bu makalede kullanılan linklerin hiçbiri yapılması zorunlu olan linkler değildir. İstediğiniz herhangi bir youtube linki için bu adımları uygulayarak istediğiniz videoyu istediğiniz kadar tekrar ederek izleyebilir, dinleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Youtube HTML5 Oynatıcıyı Kapatma Yolu

Google’ın popüler hizmetleri arasında yer alan Youtube sürekli olarak kendini geliştirmeye devam ediyor. HTML5’in çıkmasından itibaren sitesindeki videolara HTML5 desteği veren Youtube, böylece kullanıcılarını Flash Player’ı yükleme mecburiyetinden kurtarıyor.

Videolar öncelikle tarayıcınızda Adobe Flash Player varsa, Flash Player ile açılıyor eğer yoksa HTML5 oynatıcı ile açılıyor. Fakat özellikle Google Chrome tarayıcısında bazen Adobe Flash Player olsa da otomatik olarak HTML5 oynatıcı ile videoları açabiliyor.

Bu aslında normalde bir problem olmasa da donanımları eski olan bilgisayarlarda HTML5 takılma ve donma problemleri yarattığı için Adobe Flash Player oynatıcıya ihtiyaç duyulabiliyor.

Eğer HTML5 oynatıcıyı iptal edip Adobe Flash Player eklentisiyle Youtube videolarını açmak istiyorsanız yapmanız gerekenler:

  1. Tarayıcınızı açın. Youtube HTML5 sayfasına girin.
  2.  Sayfada yer alan “Varsayılan Oynatıcıyı Kullan” butonuna basın.

Bu işlemi doğru bir şekilde yaptığınız takdirde Youtube videoları Adobe Flash Player oynatıcısıyla oynatılacaktır.

Youtube Videolarında Donma Problemi ve Çözümü

İnternet ortamında sık kullanılan video paylaşım sitelerinden Youtube üzerinden izlenen videolarda bazı kullanıcılar donma problemi yaşıyor. Şüphesiz bu problem yıllardan beridir bazen kullanıcı kaynaklı bazen Youtube kaynaklı olmak üzere devam etmekte.

Günümüzde Youtube videolarında donma veya takılma probleminin temel kaynaklarından birisi Flash Player eklentisinden dolayıdır. Donanımları iyi olan bir bilgisayarda her ne kadar bu problem görülmese de eski bilgisayarlarda Flash Player’dan kaynaklanan problem hala devam etmekte.

Flash Player kaynaklı Youtube sitesindeki videolarda donma probleminin en temel nedenlerinden birisi Chrome tarayıcısından gelen otomatik Flash Player eklentisiyle sonradan yüklenen Flash Player eklentisinin çakışması.

Eğer Chrome kullanıyorsanız, Adobe Flash Player eklentisi Chrome tarayıcısının içine gömülü şekilde geliyor. Bilgisayara diğer tarayıcılar için ayrıca Flash Player kurduğunuzda ikinci kez Chrome’a Flash Player eklentisi yükleniyor.

Bu çakışmayı önlemek için yapmanız gerekenleri söylemek gerekirse ilk olarak Chrome’u açıp adres çubuğuna “Chrome://plugins” yazın. Ardından sağ tarafta bulunan “Ayrıntıları göster” yazısına tıklayın. Eklentiler arasında Adobe Flash Player eklentisini bulun. 2 tane aktif şekilde çalışan sürüm göreceksiniz. Sürüm numaralarını kontrol ederek eski sürüm olan eklentiyi devre dışı bırakın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Flash Player kaynaklı Youtube donmalarına son vermiş olacaksınız.