Windows 10 Program Nasıl Kaldırılır

Aslında bilgisayarınızda mail, depolama, video düzenleme gibi birçok işlemi programlar sayesinde yapabiliyorsunuz. Sadece bilgisayarda değil iPhone vb. cihazlardaki tüm işlemler de yine programlar sayesinde gerçekleşiyor.

Fakat iPhone’da yüklü programlar cihazın hızını etkilemezken, Windows 10 yüklü bir bilgisayarınız varsa her kullandığınız program, bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olacaktır. Dolayısıyla bilgisayarınızın yavaşlamasına engel olmak için arka planda çalışan gereksiz programlardan kurtulmak gerekir.

Windows 10’da Program Kaldırmak

  • Ekranınızın sol alt köşesinde görev çubuğunda bulunan başlat menüsü simgesine tıklayarak veya klavyedeki Windows tuşuna basarak Başlat menüsünü açın.
  • Çıkan sayfada aramaya “Denetim masası” yazın.
  • Arama sonuçlarında Denetim Masasına tıklayın.
  • Denetim masası sayfasının sağ üst köşesinde bulunan arama sekmesine tıklayın ve Program ekle kaldır yazıp Enter tuşuna basarak aratın.
  • Çıkan sonuçlarda Program Ekle Kaldıra tıklayın.
  • Burada çıkan listeden programları seçerek kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Programın üzerine Mouse sağ tuşu ile tıkladığınızda kaldır uyarısı gelir. Üzerine tıklayarak kaldır dedikten sonra bazı uygulamalar kaldırma işlemi için onay isteyebilir. Onay verdikten sonra işlem başlar.

Bu işlemi yaparken hiç kullanmadığınız gereksiz programlara odaklanın. Gereksiz programları kaldırmak bilgisayarınızın açılma süresini hızlandıracak ve genel hızını artıracaktır. Bazı programlar kaldırıldığında “Bilgisayar yeniden başlatılsın mı?” uyarısı alabilirsiniz. Bu uyarıyı almasanız bile bir programı sildiyseniz bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.