Windows 10 Güncellemeleri Nasıl Ertelenir

Microsoft yakında Windows 10 Creators güncellemesini yayınlayacak. Bu güncelleme ile bazı uygulamalar için yeni güzel özellikler de geliyor. Bunun yanında Windows 10 Creators güncellemesinin en tartışmalı özelliği ise Windows 10’daki güncellemeleri erteleme imkanı sağlaması.

Bu özellik sayesinde bilgisayarınızda bir proje üzerinde çalıştığınız durumlarda, rahat çalışmanızı engellememesi için geçici olarak Windows’un bilgisayarınızı yavaşlatan büyük güncellemelerini durdurabiliyorsunuz.

Aslına bakarsanız Windows güncellemelerini durdurmak çok da mantıklı değil, çünkü bilgisayarınızı daha güvenli hale getirecek olan güvenlik ve sürücü güncellemelerini kaçırabilirsiniz.

Windows 10 Creators ile Windows Güncellemelerini Ertelemek

Windows 10 Creators güncellemesi 2015 yılından bu yana Windows 10 için sunulan üçüncü büyük güncelleme denebilir. Bu güncelleme ile herkese Windows 10 güncellemelerini durdurabilme özelliği getiriliyor. Aslında güncellemeleri durdururken sadece çalışma esnasında rahatsız olmamak için Windows’tan zaman istiyorsunuz, yani sonrasında yine güncellemeye devam ediyor.

Windows 10 Güncellemeleri Nasıl Ertelenir?

  • Bilgisayarınızın görev çubuğunda bulunan başlat menüsü simgesine tıklayın, veya klavyeden de Windows tuşuna basarak Başlat menüsünü açabilirsiniz.
  • Başalat menüsünü açtıktan sonra sol alt köşede bulunan ayarlar simgesine tıklayın. Oldu da simgeyi göremediniz, arama çubuğuna ayarlar yazıp aratın.
  • Güncelleştirme ve Güvenlik’e tıklayın

Burada ilk görmeniz gereken şey Windows güncelleme bilgisi olacak. Eğer yeni bir güncelleme yüklenmişse cihazınızı yeniden başlatın diye uyarı da alabilirsiniz.

  • Güncellemeleri durdurmak için Gelişmiş seçenekleri tıklayın.
  • Gelen ekranda “Yükseltmeleri Ertele” kutucuğu bulunuyor, güncellemeleri ertelemek için bu kutucuğa tıklayabilirsiniz.