Vimeo Sitesine Video Nasıl Yüklenir?

Kullanıcılarının kendi yüklediği kaliteli ve pratik bir site olan vimeo ya üye olmak için dilediğiniz bir arama motorundan ‘ vimeo üye ol ‘ yazarak bir arama başlatabilirsiniz. Burada sizi ‘ join vimeo ‘ yani ‘vimeoya katıl ‘ sayfasına yönlendirecek linkleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Karşınıza çıkan bu ekranın alt tarafında ‘ first and last name ‘ bölmesine’adınızı ve soyadınızı  ‘ Email Adress  ‘ yerine e-posta adresinizi ve son olarak ‘password ‘ yazan yere de kullanmak istediğiniz şifreyi girmeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra ‘ join ‘ yani ‘ katıl ‘ butonuna basarak üyeliğinizi son aşamaya getireceksiniz. Son olarak e-mail adresinizde vimeo tarafından size gönderilen maili açıp üyeliğinizi aktifleştirerek siz de vimeonun büyülü dünyasının bir üyesi olacaksınız.

Vimeo Sitesine Video Nasıl Yüklenir?

Vimeo kullanıcıların video paylaştığı bir sitedir. Vimeo’da video paylaşabilmek için önce üyelik almak gerekmektedir. Üye olmak için First name andlast name, e-mail, password alanları doldurulduktan sonra e-mail adresinize gelen onay linkine tıklayarak üyeliğinizi onaylıyor, giriş yapıyorsunuz. Vimeoprofilinizi düzenlemek, eklediğiniz videolara ulaşmak, beğenilen videolara ulaşmak içinkontrol panelinden bu bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Vimeo sitesine video eklemek için yan menüdeki upload video kutucuğuna tıklıyorsunuz. Önünüze gelen ekranda choose a file toupload kutucuğuna tıklıyor, karşınıza kendi bilgisayarınızda dosya seçmeniz için gelen ana sayfadan video seçiyorsunuz. Videonun yüklenmesi için başlık, açıklama ve anahtar kelimeler bilgileri videoya göre doldurup Saveallcahangesseçeneği tıklanır. Video yüklenince Goto video yazısı tıklanarak videoya gidilir.

Vimeo Kullanım Amacı Nedir?

Kasım 2004’te Zach Klein ve Jake Lodwin tarafından ABD’de kurulan bu şirket youtube alternatifi olarak bilinmektedir. Ancak youtube’a göre daha uzun içerikli videolar barındırmaktadır. İçeriğini kullanıcıların oluşturduğu bu site diğer video sitelerine oranla kullanım açısından pratiktir.

Üstelik videonuzu yükledikten sonra yayına girme süresi de diğer sitelere oranla çok daha kısa olabilmektedir. İzleyicilerine HD kalite video izleme olanağı sunan vimeo da bulunan videoları kendi bloğunuza eklemek için videonun üzerindeki embed tuşuna basmak yeterli olacaktır. Vimeo’nun sunduğu 500 mblik alana dilediğiniz videoları ekleyebilirsiniz. Özellikle yüksek kalitesi nedeniyle sinema ve reklam sektörü tarafından tercih edilen vimeo kullanıcı sayısı günden güne artmaktadır.