Acces Point Nedir ?

Kablosuz erişim yapabilmek için  wifi modem almak zorunda değilsiniz. Günümüzde bazı aletler sayesinde kablolu modemleri kablosuz olarak kullanabilirsiniz.
Access Point adı verilen bu cihazı kablolu modeminize bağladığınızda yeni bir sinyal dağıtıcı ortaya çıkar. Bu sinyal doğrudan modeminizdeki interneti dağıtmaya yarar. Normalde ortalama 50 metre kadar sinyal dağıtma özelliğine sahip olan access pointler fiyata göre 1km ye kadar dağıtıcı özelliğine sahip olabilirler. Ücretleri 50 tl – 250 tl arası değişen bu cihazlar aynı zamanda masaüstü bilgisayarları kablosuz ağ alıcısı olarak ayarlayabilirsiniz.

325g 12412f

BİOS Nedir ?

Bilgisayarın en temel parçası olarak da bilinen BİOS, bilgisayar açılırken yapılması gereken tüm komutları ve donanımsal anlamda yapılması zorunlu olan bütün işlemleri denetleyen ve o esnada gerekli bütün ayarlamaları yapan bir parçadır. Bir bilgisayar açılmaya başladığında hangi donanımların hangi sıra ile açılacağını, kartların hangilerinin bu açılma esnasında çalışmasını belirleyen bir parça olarak bilinmektedir.

Birçok kişinin bildiğinin aksine BİOS içerisinde yer alan bilgiler, elektriklerin gitmesi durumunda bile silinmemektedir. Çünkü BİOS içerisinde bütün bu bilgileri koruyan bir pil bulunur. BİOS’un resetlenmesi istendiği zaman yapılması gereken tek şey bu pili çıkarmaktır. Pil çıkarıldığı takdirde bilgiler sıfırlanır, veriler tekrardan ilk zamanlardaki haline getirilmiş olunur.