Linkedin Özgeçmiş Hazırlama

Profesyonel iş hayatı için sosyal ağlar içerisinde en iyi iletişim aracı olan Linkedin sayesinde işveren ve iş arayanlar artık çok daha rahat buluşuyorlar. İş hayatına atılmış olanlar ya da atılmak isteyenler için hazırlanmış bu site sayesinde arkadaşlarınızı bulabilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Bu arkadaşlar sayesinde yeni referanslar edinerek daha avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Artık birçok firma iş başvurusu yapan adayların Linkedin hesaplarını kontrol etmektedir. Peki, Linkedin özgeçmişi oluşturmak için neler yapılmaktadır?

Öncelikle web tarayıcınızda www.linkedin.com adresine tıklayarak, ‘bugün katılın’ ibaresine tıklıyorsunuz. Diğer sosyal ağ hesaplarınız ile ya da oradaki bilgileri doldurarak kayıt oluyorsunuz. Bundan sonra karşınıza her sayfada yaşadığınız yer, eğitiminiz, iş tecrübeleriniz ile ilgili doldurmanız gereken alanlar çıkacaktır. Tüm alanları doldurarak linkedin dünyasına katılmış oluyorsunuz.

Linkedin Kullanım Amacı Nedir?

Linkedin dünyada en çok kullanılan ve hızla büyüyen bir sosyal medya platformudur. Linkedinin doğru kullanımıyla kendinizi ve işinizi geliştirebilir, eni ortaklıklar kurabilir dahası adınızı duyurabilirsiniz.

Yine linkedin ile sosyal ortamda iş çevresi oluşturma, çeşitli tartışma gruplarına katılmak, iş fırsatlarıyla karşılaşmak için kendinize bir ortam hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle kendinize sağlam bir profil hazırlayıp ardından kendinizi göstermeniz gelmektedir. Profilinizi oluştururken profesyonel bir fotoğraf, etkileyici bir başlık, sahip olduğunuz tüm iş deneyimlerinizi ve eğitim bilgilerinizi eksiksiz doldurmaya dikkat etmelisiniz. Profesyonel ağınızı sürekli geliştirip gruplara katılarak ön planda olmaya çalışmalısınız. Ayrıca linkedin ile sizinle aynı alanda çalışan insanlarla fikir alışverişinde bulunma ve ya bu sektörün büyükleriyle bir araya gelme şansını bile yakalayabilirsiniz.

Linkedin Hangi Bilgileri İster?

Linkedin son zamanlarda diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi sıkça kullanılan bir sitesidir. Her sosyal medya sitesinin sahip olduğu ayrıcalık gibi Linkedin sitesinin de birçok farkı bulunmaktadır.


Diğer sosyal medya sitelerinden ayrılan en büyük özelliği, sadece çalışma hayatına yönelik bir sitesi olmasıdır. İnsanların iş geçmişi hakkında bilgiler verebileceği ve firmaların sayfalarını oluşturarak şirketleri hakkında paylaşımlarda bulunabileceği özel alanlara sahiptir.

Kısaca Linkedin, bizi ihtiyacımız olan kişi ve bilgilere ulaştıracak arama çubuğu diyebiliriz.

Sitede kayıtlı olan kullanıcıların bir nevi özgeçmiş sayfası olan Linkedinsayesinde, firmalar yeni ekip arkadaşlarını bulabilmekte, kullanıcılar ise iş tekliflerini buradan alabilmektedirler.

   Linkedin sayfanızda aktif olarak paylaşımlarda bulunursanız, düzenli ve profesyonel bir şirket profili oluşturmanız mümkün gözükmektedir.

Linkedin Avantajları

        Linkedin profesyonel bir iş ağı oluşturarak çalışanların, iş arayanların ve işverenlerin bir araya geldiği bir platform haline gelmiştir. Özellikle son zamanlardaki linkedin profilleri birer CV halini almıştır. Bu nedenle profillerinizi özenle ve doğru bir şekilde doldurursanız daha görünür hale gelebilirsiniz.

Platformda kaliteli eleman arayan pek çok iş ilanı bulunmaktadır. Ayrıca sitede bulunan arama fonksiyonları sayesinde kişi ve kurumlarla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Linkedin ana sayfasındaki akış sayfasında makalelerinizi yayınlayıp daha çok görülme imkanı da elde edebilirsiniz. Profesyonel işe alımcılar ve insan kaynaklarının pek çoğu linkedindeki potansiyeli düzenli olarak takip ettiğinden iş aramıyor olsanız bile burada kendinizi geliştirme ve günlük hayatta tanışamayacağınız insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

Linkedin Hesabı Nasıl Açılır

300 milyondan fazla üyesi bulunan Linkedin hesabı açmak istiyorsunuz ama nasıl açacağınızı bilmiyorsanız yazının devamını okumalısınız. Linkedin hesabı açmak için öncelikle ücretsiz olarak kaydol sayfasını açmanız gerekmektedir. Buradan Ad, Soyad, E-Posta Adresi ve Şifre belirleyip “Hemen Katılın” butonuna basmalısınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra zaten sizin de bir Linkedin hesabınız olmuş olacak ve bu ortamda sizde takılmaya başlayabileceksiniz.

Milyonlarca insanın üyeliği olan bu profesyonel ağa katılarak sizde kaliteli vakit geçirebilecek, Linkedin farkını yaşayabileceksiniz. Ücretsiz olarak üyelik imkânı sunan Linkedin ile fırsatları keşfetmeye başlayacaksınız. Bağlantı kurup, görüşlerinizi paylaşabilecek, Linkedin sayesinde fırsatların tümünü keşfetmenin farkındalığı ve kalitesini yaşamanın keyfini süreceksiniz.