Laptop’a Takılan Harici Mikrofonu Sistem Tanımıyor

Laptopunuza harici bir mikrofon taktınız, ancak bu laptopunuz bu harici donanım yerine kendi dahili mikrofonunu kullanmaya devam ediyor. Bu durumda yapmanız gereken şey (windows işletim sistemlerinde) sağ alt köşedeki ok tuşuna tıklamak kayıt aygıtları bölümünü seçmek.

Harici microfonu laptopunuza taktıysanız Kayıt Aygıtları bölümünde 2 seçenek vardır. Brii laptopun kendi dahili mikrofonudur, diğeri ise sizin takmış olduğunuz harici mikrofon. Bu mikrofonları isimlerinden rahatlıkla analayabilirsiniz. Bir aygıt üzerinden laptopunuzun markası, diğerinin üzerinde ise harici mikrofonunuzun markası yazar. İstediğiniz an istediğiniz aygıtı aktif edebilir ve ayar yapabilrisiniz. Kulaklık ve hoparlör ayarı için de aynı bölümden Çıkış Aygıtlarını kullanabilirsiniz.

Masaüstü Harddiskini Laptopa Takma

3434

Masaüstü harddisklerini laptopa harici olarak bağlayarak içerisindeki verilere ulaşabilirsiniz. Laptop’un açıkta SATA girişi olmadığı için bu harddisk bağlama işlemini farklı bir şekilde yapacaksınız.
Öncelikle harddiskinizi elinize alın ve bir bilgisayar parçası satan mağazaya gidin. Bu harddiske uygun bir USB HDD Kutusu isteyin ve harddiskinizi kutuya takın. Bu kutuların içerisine harddisk yerleştirilir ve kablosu da USB çıkısına sahiptir. Harddiski kutuya taktıktan sonra USB ile Laptop’a bağlayarak harici olarak içerisindeki belgelere ulaşabilirsiniz.
Dahili olarak çalıştırmak için BIOS ayarlarından açılış ayarını USB ayarlamanız ve bilgisayar açılırken USB’den harddiski takmanız gereklidir.

r w

Laptopta Harici Mikrofon Kullanma

Laptopların dahili bir mikrofonu vardır. Otomatik ayarda bu mikrofon açıktır. Ancak harici bir mikrofon takıp kullanmaya çalıştığınızda hala laptopun dahili mikrofonunun kullanıldığını göreceksiniz.
Harici bir mikrofon taktığınızda yapmanız gereken bir ayar vardır.
“Başlat > Denetim Masası > Ses Efekti ve Ses Aygıtları > Ses” yolunu izleyerek ses ayarlarına girebilir ve ses giriş / çıkış seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Bu sekmedeki ses çalarken ve ses kaydedilirken seçenekleri mikrofon ve hoparlördür. Harici mikrofonunuzu taktığınızda buraya bir seçenek daha gelir. Genellikle mikrofonun marka ve modeli isim olarak çıkar. Mikrofon ismini seçtiğiniz zamana harici mikrofonu aktif etmişsiniz demektir.

 

21 fg 3 fg

Laptop Masaüstü Arasındaki Elektrik Farkı

Masaüstü bilgisayarlar ile dizüstü bilgisayarlar arasında gözle görülür bir elektrik farkı vardır. Bu farkı en basitinden örneklendirmek gerekirse “Laptop pili ile masaüstü kaç saat çalışır ?” diye kendinize sorabilirsiniz.
Laptoplar düşük voltajda ve düşük gereksinimde çalıştıkları için masaüstü bilgisayarların neredeyse yarası kadar elektrik tüketir. Her ne kadar dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarların vereceği performansı veremese de elektrik tüketimi için oldukça sık kullanılır.
Bir masaüstü bilgisayarda 400-500 Wattlık güç kaynağı bulunur ve güç kaynaklarının fiziksel görünümü bile ne kadar elektrik tükettiğinin görsel kanıtıdır. Ancak bir laptopun elektrik tüketimini güç kaynağının ve bataryasının boyutundan bile anlayabilirsiniz.
Ayrıca Türkiye’de elektrik fiyatları değişiklik gösterir. Bunun hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse:

” Üç tarife bulunur.
Gündüz , puant ve gece tarife ücretleri ve saat aralıkları farklıdır..
•Gündüz tarifesi : 07.00 – 17.00 saatleri arası..
•Puant tarifesi : 17.00 – 22.00 saatleri arası.. (En pahalı tarife)
•Gece tarifesi : 22.00 – 07.00 saatleri arası.. (En ucuz tarife)

2009 yılı 01.04.2009 tarihli tedaş tarifesine göre birim fiyatı, 1 kilowatt/saat :
•Gündüz tarifesi için : 16,762 kuruş..
•Puant tarifesi için : 26,899 kuruş..
•Gece tarifesi için : 9,472 kuruş..  ”

 

dcc04ccf69ee3324bcb0387c392b4117_1297603313 İçerik