iOS Sürümü Nasıl Düşürülür

iPad veya iPhone cihazınızı ios 10.3.3’e yükselttikten sonra cihazınızın hızı düştüyse sürümü düşürme şansınız bulunuyor. Apple mart ayı ortalarında ios 10.3, nisan ayı başında 10.3.1, mayıs ortalarında 10.3.2 ve son olarak temmuz sonunda ios 10.3.3 güncellemelerini yayınladı.

Artık 10.3.2 sürümünü 10.3 sürümüne düşürme şansınız bulunmuyor. İos 10.2’ye ise hiçbir şekkilde dönme yöntemi yok. Resmi olarak Apple ios sürümünü düşürmeniz için herhangi bir yöntem desteği vermiyor. Fakat yeni bir ios sürümü çıktıktan sonra kısa bir süre için iTunes üzerinden tekrar sürümü düşürme yolu var. Kısacası hala ios 10.3.2’ye dönme şansınız bulunuyor.

IOS 10.3.3 sürümünü IOS 10.3.2’ye düşürmek için dosyayı indirmeniz gerekli. Normalde Apple yeni bir IOS güncellemesi sunduğunda eski sürümün dosyalarına erişim 1 veya 2 hafta sürebiliyor. Sürümünüzü düşürmek için;

  • Dosyalarınızı yedekleyin.
  • Bir önceki sürümün dosyalarını indirin. ( IOS 10.3.2)
  • Dosyaları indirdikten sonra gerekiyorsa zipten çıkarın. iPhone veya iPad’inizi kablo vasıtasıyla bilgisayarınıza bağlayın. Düşürme işlemi için;
  1. “iPhone’umu Bul” özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.
  2. iTunes’u açarak cihaz özet sayfasına gidin.
  3. IOS 10.3.2 ipsw dosyalarını bulun. Düşürülecek sürüm dosyalarını bulmak için Mac’lerde alt/option’a basılı tutarak, diğerlerinde Shift’e basılı tutarak tıklıyorsunuz.
  4. Dosyaları bulduktan sonra tıklayıp açın. Ekrana “iTunesiphone’nunuzu silecek ve tekrar IOS 10.3.2 yüklenecek mesajı gelecek.
  5. Bu mesaj geldiğinde Tekrar yükleye tıklıyorsunuz.
  6. İşlem bittiğinde yedeğinizi yükleyin.

Eski sürüme geri döndünüz.