Kırılamayacak Şifre Nasıl Oluşturulur

Güçlü bir şifre 14 karakterden oluşmalıdır. Oluşturulan şifredeki karakterler birbirine benzememeli. Eğer şifre oluşturduğunuz websitesi bu uzunluktaki bir şifreye müsaade etmiyorsa o zaman aşağıdaki adımları izleyin.

14 karakterli şifre kuralında ilk 8 karakter hatırlaması kolay, takip eden 3 karakter kategorik ve son 3 karakterde websitesine özel olmalıdır.

Bu kuralı uyguladığınızda, gelecekte şifre değişikliği yapmak istediğiniz zaman hatırlaması kolay olan ilk 8 karakteri değiştirmeniz yeterli olacaktır.

  1. 8 kelimeden oluşan hatırlaması kolay bir cümle bulun.
  2. Şifre oluşturmak için her kelimenin ilk harfini alın.
  3. Kelimenin içerisindeki harfleri klavye sembolleri veya büyük harflerle değiştirebilirsiniz. (Klavye sembolleri daha iyi bir seçim olur)
  4. Değişik kategorideki websiteleri için 3 harfli bir kısaltma ilave edin. Bu harflerin birisini sembol ile değiştirip farklı kategori siteler için kullanın.
  5. Websitesine özel 3 harfli bir kısaltma bulun. Aynı şekilde buradaki harflerden birini sembollerle değiştirebilirsiniz.

Örneğin;

  1. Adım 1 deki kullanacağımız cümle : “Ben her gün kalkıp önce sade kahvemi içerim” olsun.
  2. Her kelimenin ilk harfini aldığımızda: “bhgköski” oluşuyor.
  3. Sonra buradaki bazı harfleri semboller ve büyük harfler ile değiştiriyoruz. Örneğin; Bhkö{2i gibi.
  4. Daha sonra websitesine özel 3 harften oluşan bir kısaltma buluyoruz. Örneğin Email sitesi için “ema” olsun, burdan da bir harfi değiştirelim ;e#a olsun.
  5. Son olarak da websitesine özel 3 harften oluşan bir kısaltma buluyoruz, mesela; Gmail için “gma” olsun, sonra burdan da bir harfi sembolle değiştirelim; gm%.

Yukarıdaki örneğe göre düşünürsek Gmail için güçlü bir şifre yaratmış olduk :Bhkö{2ie#agm%

Bundan sonraki her email sitesi için muhtemel şifreleriniz şöyle olacak;

Gmail için; Bhkö{2ie#agm%

Yahooiçin ;Bhkö{2ie#aY%h

Hotmail için; Bhkö{2ie#aHOt