Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığı, büyük küçük hemen hemen herkes için rahatsız edici bir durumdur. Bu sorunla karşılaşan kişiler, burundan nefes alamaz ve bu da rahatsızlığa, yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Burun tıkanıklığı, grip ve nezle gibi hastalıklardan kaynaklanır ve bu tip sorunlarda burun spreylerine başvurulabilir. Fakat spreyler, bağımlık yapabileceği gerekçesiyle pek önerilmez.

burun-tikanikligi

Bu gibi durumlarda sigara içilmemesi ve sıcak çorba ya da çay gibi içecekler tavsiye edilir. Bunun dışında kolayca uygulayabileceğiniz çözümleri aşağıda görebilirsiniz.

  1. Yarım bardak ılık suya, yarım çay bardağı tuz atıp karıştırın. Bu karışımı burnunuza çekin. Aynı zamanda yine bu karışımı gargara da yapabilirsiniz.
  2. Havluyu yüzünüzü yakmayacak şekilde ısıtın ve sıcak havluyu günde 3-5 defa yüzünüzde bekletin.
  3. Tıkanıklık sinüzite bağlı ise zencefil iyi gelecektir. Günlük 2 fincan zencefil çayı içilebilir ya da yemeklerle birlikte kullanılabilir.
  4. Bulunduğunuz odanın nemli kalmasını sağlamalısınız.
  5. Lavanta çiçeğinin yapraklarını kaynamış suyun içinde 10 dakika demleyip, tıkanıklık geçene kadar her gün saat başı tıkalı burna çekin.
  6. Bir tutam papatya, 1 adet kıyılmış soğanın üzerine 1 su bardağı kaynamış suyu ilave ederek hastalık süresince 3-5 defa buharı soluyun.

Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemler sayesinde, burun tıkanıklığı sorununu kolaylıkla çözebilirsiniz.