Bilgisayar Açılışında BIOS Değişiyorsa

Bilgisayarınızı her yeniden başlatmanızda BIOS sıfırlanıyor ise BIOS pilinizde sorun var demektir. Her bir BIOS pilinin elektriksel ömrü vardır. Bilgisayarınız çalıştığı sürece pil şarj olur ve uzun bir süre şarj olmadığın pil sıfırlanır. Elektrik kesintisi ve bilgisayarı resetleme gibi kısa elektriksizlik durumunda BIOS pilinin sıfırlanmaması gerekir. Eğer sıfırlanıyorsa teknik bir arıza söz konusudur ve değiştirilmesi gerekir. BIOS pili 50 kurus 1 TL civarında satılan ucuz bir parçadır. BIOS pilini değiştirdikten sonra ilk açılınta BIOS ayarlarına girin ve Jumper ayarlarınızı eski ayarlarınızla aynı yapın. Böylece bilgisayarınız eskisi gibi çalışmaya devam edecektir.

bq2t 54

BİOS Nedir ?

Bilgisayarın en temel parçası olarak da bilinen BİOS, bilgisayar açılırken yapılması gereken tüm komutları ve donanımsal anlamda yapılması zorunlu olan bütün işlemleri denetleyen ve o esnada gerekli bütün ayarlamaları yapan bir parçadır. Bir bilgisayar açılmaya başladığında hangi donanımların hangi sıra ile açılacağını, kartların hangilerinin bu açılma esnasında çalışmasını belirleyen bir parça olarak bilinmektedir.

Birçok kişinin bildiğinin aksine BİOS içerisinde yer alan bilgiler, elektriklerin gitmesi durumunda bile silinmemektedir. Çünkü BİOS içerisinde bütün bu bilgileri koruyan bir pil bulunur. BİOS’un resetlenmesi istendiği zaman yapılması gereken tek şey bu pili çıkarmaktır. Pil çıkarıldığı takdirde bilgiler sıfırlanır, veriler tekrardan ilk zamanlardaki haline getirilmiş olunur.