İki Bilgisayar Arasında Paylaşımlı Ağ Kurma

Aynı evde iki bilgisayarınız varsa ve bu iki bilgisayar arasında dosya paylasımı yapacağınız bir klasör barındırmak istiyorsanız ne yapmalısınız ?
Zaten iki bilgisayar da aynı modem üzerinden internete bağlı ise Ağ Bağlantıları’ndan paylasımlı klasör oluşturabilir ve aynı modemde bağlı olduğunuz sürece bu klasörü ortak kullanabilirsiniz. Ancak evinizde modem yok ise ve doğrudan bilgisayarları bağlamak istiyorsanız iki seçeneğiniz vardır.
Birinci yol laptoplar içindir. Laptop’un Bluetooth’unu açarak diğer laptopla eşleşebilir ve bir dosya transferi dosyası oluşturabilirsiniz. Bu standart ve kolay bir yöntemdir.
İkinci yol ise masaüstüler içindir. Masaüstü bilgisayarlarda bluetooth olmadığı için bu işlem bir ethernet kablosu ile gerçekleştirilir. Eğer iki bilgisayarı bir swich modem üzerinde toplayacaksanız standart internet kabloları ile bilgisayarları swichinize bağlayabilirsiniz. Swich yardımı olmadan bilgisayarları direk birbirlerine bağlamak istiyorsanız arada kullanacağınız ethernet kablosunun çarpraz bağda kurulmuş olması gerekir. Yani kablo içerisindeki 8 kablosunun bir tarafı 568A standardı ile diğer tarafı ise 568B standardı ile bağlanmalıdır. Bu tür kabloyu bilgisayar mağazalarından bulabilirsiniz.

 

 

İçeridk 1-12