Bilgisayar Açılışında BIOS Değişiyorsa

Bilgisayarınızı her yeniden başlatmanızda BIOS sıfırlanıyor ise BIOS pilinizde sorun var demektir. Her bir BIOS pilinin elektriksel ömrü vardır. Bilgisayarınız çalıştığı sürece pil şarj olur ve uzun bir süre şarj olmadığın pil sıfırlanır. Elektrik kesintisi ve bilgisayarı resetleme gibi kısa elektriksizlik durumunda BIOS pilinin sıfırlanmaması gerekir. Eğer sıfırlanıyorsa teknik bir arıza söz konusudur ve değiştirilmesi gerekir. BIOS pili 50 kurus 1 TL civarında satılan ucuz bir parçadır. BIOS pilini değiştirdikten sonra ilk açılınta BIOS ayarlarına girin ve Jumper ayarlarınızı eski ayarlarınızla aynı yapın. Böylece bilgisayarınız eskisi gibi çalışmaya devam edecektir.

bq2t 54

Bilgisayar Açılışında Otomatik Açılan Pencereler

1

Bilgisayarımız çalıştığında otomatik açılan programlar hem işletim sisteminin yavaş açılmasına hem de onları kapatmakla zaman harcamanıza neden olacaktır.
Bu programların her açılışta yeniden açılmamaları için ufak bir ayar yapmanız yeterli. Başlat menüsünde Çalıştır bölümüne ‘msconfig’ yazarak enter’a basın ve karşınıza gelen ekrandan 5. sıradaki hizmetler sekmesine girin. Burada sıralanan programlardan yanında tik olanlar işletim sistemi açılışında otomatik çalışan programlardır. Windows’un kullandığı ve bilgisayarın çalışması için gerekli olan programları kaldırmamanız için alttaki ‘Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle’ kutusunu işaretleyin. Geriye kalan programlar sonradan yüklediğiniz özel programlardır ve istediğiniz gibi ayar yapabilirsiniz. Başlangıçta açılmasını istemediğiniz programların yanındaki tiki kaldırdıktan sonra uygula diyerek pencereyi kapatın. Bilgisayarınızı yeniden başatın ve karşınıza gelen uyarı sekmesindeki işareti seçerek ‘Tamam’ diyin. Daha sonra hiçbir uyarı almadan sadece kendi istediğiniz programların çalıştığını göreceksiniz.

2