Sabit Diski Yeniden Oluşturma

Windows iştetim sisteminizin yerel diskinde tek bir (C:\) bölümü varsa ve verilerinizi yedeklemek için yeni bir bölüme ihtiyaç duyuyorsanız bunu format cd’si kullanmadan ve verilerinize zarar vermeden oluşturabilirsiniz.
FDISK sistemi ile bu işi yapmanız imkansızdır. Bu işlemi formak CD ‘si kullanarak tabiki yapabilirsiniz ama bilinçsizlik durumunda sisteme zarar verebilirsiniz. Bunun için bu işlemde ufak sabit disk yazılımlarına ihtiyacınız var . http://www.seagate.com/tr/tr/ gibi bir siteden bu programı indirebilirsiniz. Kurulum sonrası program harddiskinizin toplam boyutunu, kullanılan boyutunu ve biçimlendirilen boyutunu sisteme kaydeder ve size seçenekler sunar. Yeni bölüm oluşturmak istediğinizde verebileceğiniz maximum alanı gösterir ve girdiğiniz boyut genişliğinde bir disk alanı oluşturur. İşletim sistemi kurmadan bu alanı yedekleme amaçlı kullanabilirsiniz.

 

r 24

Laptop Masaüstü Arasındaki Elektrik Farkı

Masaüstü bilgisayarlar ile dizüstü bilgisayarlar arasında gözle görülür bir elektrik farkı vardır. Bu farkı en basitinden örneklendirmek gerekirse “Laptop pili ile masaüstü kaç saat çalışır ?” diye kendinize sorabilirsiniz.
Laptoplar düşük voltajda ve düşük gereksinimde çalıştıkları için masaüstü bilgisayarların neredeyse yarası kadar elektrik tüketir. Her ne kadar dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarların vereceği performansı veremese de elektrik tüketimi için oldukça sık kullanılır.
Bir masaüstü bilgisayarda 400-500 Wattlık güç kaynağı bulunur ve güç kaynaklarının fiziksel görünümü bile ne kadar elektrik tükettiğinin görsel kanıtıdır. Ancak bir laptopun elektrik tüketimini güç kaynağının ve bataryasının boyutundan bile anlayabilirsiniz.
Ayrıca Türkiye’de elektrik fiyatları değişiklik gösterir. Bunun hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse:

” Üç tarife bulunur.
Gündüz , puant ve gece tarife ücretleri ve saat aralıkları farklıdır..
•Gündüz tarifesi : 07.00 – 17.00 saatleri arası..
•Puant tarifesi : 17.00 – 22.00 saatleri arası.. (En pahalı tarife)
•Gece tarifesi : 22.00 – 07.00 saatleri arası.. (En ucuz tarife)

2009 yılı 01.04.2009 tarihli tedaş tarifesine göre birim fiyatı, 1 kilowatt/saat :
•Gündüz tarifesi için : 16,762 kuruş..
•Puant tarifesi için : 26,899 kuruş..
•Gece tarifesi için : 9,472 kuruş..  ”

 

dcc04ccf69ee3324bcb0387c392b4117_1297603313 İçerik