Bilgisayarı Klavyeden Kapatma Tuşu

Bilgisayarınızı kapatırken başlat menüsü ile uğraşmak istemiyorsanız, basit bir kısayol oluşturup, ardından bir klavye tuşu atayarak hızlıca bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Bu işlem için masaüstünüzde, sağ tuş yaparak yeni menüsünden kısayol seçeneğine tıklayın. Ekrana gelecek olan kutuya aşağıdaki metni yazın.

RUNDLL32.EXE user,ExitWindows

Ardından herhangi bir isim verin. Bu şekilde oluşturduğunuz kısayola tıkladığınızda bilgisayarınız kapanacaktır.

Tıklamak yerine klavyenizdeki bir tuşa basarak kapatmak isterseniz de, kısayola sağ tık yapıp Kısayol sekmesinden Kısayol Tuşu bölümüne gelip istediğiniz tuşa basın.

Artık bilgisayarınızı kapatırken klavyenizdeki bir tuşu kullanabilirsiniz.

 

Farming Simulator 2015 Siyah Ekran Sorunu

Farming Simulator 2015 oyununu torrent sitelerinden indirdiyseniz ve açılışında aşağıdaki gibi siyah ekran sorunu alıyorsanız basit bir çözüm ile sorunu halledebilirsiniz.

Öncelikle oyunu torrent üzerinden indirirken Codex sürümü olmasına dikkat edin. Kurulumunu tamamladığınız oyunun kurulum dosyasına buradaki .dll dosyasını kopyalayın ve değiştirmeyi onaylayın.

Ardından indirdiğiniz torrent dosyasının içindeki Codex klasöründe bulunan x64 veya x84 (işletim sisteminiz hangisiyse) klasörlerindeki tüm dosyaları da aynı oyun klasörüne kopyalayın.

Ekran kartınızın da güncel olduğundan eminseniz, oyuna girdiğinizde siyah ekran sorunu kalmayacaktır.

STOP: 0x00000124 Mavi Ekran Hatası

Bilgisayarınız çalışırken aniden aldığınız mavi ekran ve STOP: 0x00000124 şeklindeki hatanın birçok farklı çözümü olabilmekte. Özellikle çözüm yollarını araştırırken STOP: 0x00000124 yazısının altındaki hata da çok önemlidir. Fakat genel çözümlerini sizlere anlatamaya çalışacağız.

Bu şekilde alacağınız hatalarının en önemli sebebi harddiskinizdeki yazılımsal bir hata olabilir. Combofix programını indirip taratma yapabilirsiniz. Eğer bu çözüm işe yaramazsa bilgisayarınızın disk temizleme ve birleştirme seçeneklerini kullanın.

Bunun dışında biçimlendirmede oluşabilecek hatalar için de hard diskinizin iki bölümünü de biçimlendirip, ikisini de nfts dosya türünde kurmalısınız. Yalnız bu çözümü uygularken dosyalarınızın kaybolabileceğini unutmayın.

Bu çözümlerden bir sonuç alamamanız durumunda, bilgisayarınızda takılı tüm ekstra ses, TV gibi kartları çıkarıp format atmalısınız.

Müzik CD’sinden Ses Gelmeme Sorunu

Evinizde bilgisayarınıza müzik cdsi takıp müzik dinlemek isterken hoparlörlerin çalıştığından emin olduğunuz halde ses gelmiyorsa, kolay bir çözüm ile bu sorunu halledebilirsiniz.

Böyle bir sorunun tek sebebi CD sürücüsü ile ses kartı arasındaki dikdörtgen kablonun temassızlığı olabilir. Bilgisayarı kapatıp kasayı açın. Bilgisayarınızın ses kartını internetten bakarak nasıl bir şey olduğunu bilmiyorsanız öğrenin. CD/DVD sürücünüzden ses kartına giden kablonun düzgün yerleştiğinden emin olun. Eğer hasar görmüş veya arızalandığından şüphe ediyorsanız bir bilgisayarcıdan yenisini temin edin.

Net Framework 4 Hresult Hatasının Çözümü

Windows bilgisayarlarınızın temel yazılımlarından olan .Net Framework programının güncellemesinde veya kurulumunda karşılaşabileceğiniz aşağıdaki hatanın basit çözümleri mevcut.

Bu işlem için öncelikle Başlat bölümündeki arama kısmına cmd.exe yazıp dosyaya sağ tıklayın. Yönetici olarak çalıştırıp;

net stop WuAuServ”

yazdıktan sonra, Başlat/Çalıştır kısmına gelip %windir% yazmalısınız. Açılan pencerede SoftwareDistribution adındaki dosyanın ismini SDold olarak değiştirmelisiniz. Ardından yine yukarıdaki işlemi yapıp cmd.exe’yi yönetici olarak çalıştırıyoruz ve bu sefer, 

“net start WuAuServ”

yazıyoruz. Kurulumunuzu şimdi rahatlıkla yapabilirsiniz.

InstallShield Yükleme Hatalarının Çözümü

Windows işletim sistemlerinde yeni program yüklerken karşılaşabileceğiniz InstallShield hatalarının çözümlerine değineceğiz.

Yukarıdaki ileti şeklinde karşınıza çıkabilecek hataların çözümü için,

Program Files klasöründeki Common Files’dan, InstallShield klasörünü bulup ismini InstallShield1 olarak değiştirin. Bu işlemin ardından yapacağınız kurulumda muhtemelen aynı hatayı almayacaksınız. Eğer hata devam ediyorsa, Denetim Masasında Kullanıcı Hesapları bölümünden kendinize yeni bir oturum hesabı açıp kurulumu ordan yapmayı deneyebilirsiniz.

Eğer sorununuz hala devam ediyorsa Net Framework yazılımınızı güncellemeyi de denemelisiniz.