Ask.fm Sitesine Nasıl Üye Olunur?

Ask.fm son yıllarda diğer sosyal ağlarda olduğu gibi popülerliği yüksek olan, adını İngilizce “ask” yani “sor” dan alan soru-cevap sitesidir. Arkadaşınız olsun ya da olmasın her ask.fm kullanıcı size bu site üzerinden soru sorabilir.

Size gelen soruları ilk olarak siz görürsünüz. İstemediğiniz soruları cevaplamadan silme hakkına sahip olduğunu bu sitede, gelen sorulara isim belirtilmediği takdirde sorunun kim tarafından sorulduğunu maalesef bilmeniz mümkün değildir.

Diğer sosyal ağlarda arkadaşınız olsun ya da olmasın hayatınız ve sizin hakkınızda bilgi sahip olmak isteyen meraklı kullanıcılar ask.fm sitesi üzerinden sizlere her türlü konu hakkında sorular sorabilir.

Kullanımı çok basit olan bu site sayesinde isim vermeden kayıtlı üyeler hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenmeniz mümkün.

Ask Fm’de Arkadaşlıklar

          Ask fm’nin amacı arkadaşlarınızdan ve ya yakınlarınızdan birine soru sormak istediğinizde bu soruyu isminiz görünmeden sorabilmenizdir. Ana sayfadaki popüler kısmında en çok takip edilenleri görebilirsiniz.

Arkadaşlar kısmında ise sizi takip edenleri görebilirsiniz. Ask fm deki takip sisteminin henüz yerini almış sistemle birlikte birini takip etmek yerine arkadaş olarak ekleyebiliyorsunuz. Bu sistem sayesinde kullanıcı verdiği yanıtları herkese açabiliyor ya da sadece arkadaşlarına görünür kılabiliyor. Üye arama motoru sayesinde sayfa değiştirmeden istediğiniz üyeyi adına göre arayıp arkadaşlık isteği gönderebilirsiniz. Güncellenen profil sayfasıyla sorularınızı sayfanızda yayınlayabilirsiniz. Bildirim, özel mesajlaşma, resim ve video galeri, resimli mesaj seçenekleriyle Ask Fm aradığınız bir sosyal ağ olabilir.

Ask Fm Sitesinin Kullanım Amacı

 

 Ask fm özellikle yeni yetme gençliğin kullandığı, diğer sosyal medya sitelerinden daha farklı yapıya sahip bir sitedir. Bu sitenin asıl amacı arkadaşlarınıza ve ya tanıdıklarınıza sormak istediğiniz soruları kimliğinizi açık etmeden sormak ve kendinize soru sorulmasını sağlamaktır. Bu şekilde isminizi gizleyerek- anonim olarak- merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.  Adını isminden de anlaşılacağı gibi ‘ask’  yani ‘sormak’ sözcüğünden alan bu sitenin kullanışı da oldukça kolaydır. Profiline girdiğiniz üyeye dilediğiniz soruyu anonim olarak sorabilirsiniz. Size sorulan soruların cevaplarını da isterseniz profilinizde arkadaşlarınıza ya da tüm üyelere görünür kılabilirsiniz. Kısaca ask fm merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceğiniz eğlenceli ve güzel bir sitedir.

Ask Fm’de Arkadaş Engelleme

İnsan hayatının her alanında olabileceği gibi konuşmak ya da görüşmek istemeyeceğimiz insanlar sosyal medyada da karşımıza çıkmaktadır. Milyonlarca üyesi bulunan ask fm de bu sosyal paylaşım sitelerinden biri olduğundan kullanıcılarının mağdur olmaması için ask fm arkadaş engelleme özelliğini geliştirmiştir.

 

Öncelikle engellemek istediğiniz kişinin profiline girmeniz gerekmektedir. Kişinin profil sayfasında soru sorma bölümünün hemen altında çok da belirgin olmayan bir şekilde ‘ engelle ‘ ifadesi vardır. Bu ifadeye tıkladığınız andan itibaren engellediğiniz kişinin size soru sorması engellenmiş olmaktadır. Bununla birlikte engellediğiniz kişinin sizin yaptıklarınızı beğenemeyeceği gibi bir uyarıda ekranınızda belirecektir. Ne var ki kişiyi engelleseniz bile sizi takip etmeye devam edebilir. Tek yapabileceğiniz size soru sormasını engellemek olmuştur. Bu noktanın da gerekli yapılandırmalarla ortadan kalkması beklenmektedir.