Galaxy S8’de Yeni Özellik: Dik ve Paylaş

Galaxy S8 telefonunun en kullanışlı özelliklerinden birisi Android işletim sistemine sahip herhangi bir telefonda da kullanılabilmektedir. Bahsettiğimiz özellik bazen uzun yazıların bazen de tüm sayfanın ekran görüntüsünü kaydetmek için kullanabileceğiniz ‘kaydırarak ekran kaydetme’. Bu işlemi ayrıca ekran görüntülerini alıp birleştirmenizi sağlayan birçok uygulamayla da yapabilirsiniz ancak bu sıkıcı bir iş olur. Şimdi size güçlük çıkarmadan Andorid aygıtınızla nasıl kaydırarak ekran görüntünüzü kaydırabileceğinizi gösterelim.

Samsung şirketinin Note 5 ile kullanıcılarına tanıttığı ve Galaxy serisinde kendini göstermeye devam eden kaydırarak ekran görüntüsü alma özelliği Galaxy S8 ile tekrar ön plana çıkmış bulunmakta. Galaxy S8’in popülaritesi ve muhteşem özellikleriyle birlikte kullanıcılar kaydırarak ekran görüntüsü alabilecekleri yollar aramakta. Bu özellik Android’in kendi bünyesinde bulunmaması bunun başka yollarla yapılamayacağı anlama gelmez. Biraz sonra kullanışını anlatacağımız ‘Dik&Paylaş’ adlı üçüncü parti yazılım Galaxy telefonu olmayanlara bu özelliği sağlayabilmektedir.

Sezgisel yollarla çalışan bu uygulama size normal yollardan ekran görüntüsü almanıza izin veriyor sonrasında ise aldığınız ekran görüntülerini tek bir dosya halinde kaydetmeniz durumunda bu ekran görüntülerini otomatik olarak birbirine iliştiriyor (öyle ki buna benzer birçok uygulama ekran görüntülerini birleştirmeyi otomatik olarak yapamıyor.).

Play Store’dan indirebileceğiniz bu uygulama ile herhangi bir ekranın görüntüsünü tümüyle alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilk aldığınız ekran görüntüsünün alt kısmından çok az bir parçasını sonrasında alacağınız ekran görüntüsünde bulundurmak. Bu işlemi ekran görüntüsünü almak istediğiniz kısma kadar yapıp tek bir dosya halinde kaydettiğiniz halde uygulama onları otomatik olarak birleştirecek ve hatta direkt olarak uygulamadan paylaşabilmenizi sağlayacaktır.