32 Bit 64 Bit İşletim Sistemi Farkı

44İçerddik

İşletim sistemleri 32 bit ve 64 bit olmak üzere ikiye ayrılır. Format atarken birçok kişi buna özen gösterir ve hangisinin daha kullanışlı olacağını hesaplayarak o işletim sistemini kurar. Peki nedir bu 32 bit ve 64 bit arasındaki fark ?
32 bit işletim sistemi hem adresleme kısıtlaması yapar hem de komutları işleme genişliği dardır. 4GB matematik sel sınırı vardır ve günümüzde yetersiz kalabilir. Ancak 64 bit’in hem adresleme kısıtlaması çok daha geniştir hem de komutları işleme genişliği oldukça geniştir. Birçok açıdan 64 bit işletim sistemi daha mantıklı ve daha güçlü görünebilir. Ama hızlı ve kısa çözümler için 32 bit eşsiz bir tasarımdır. Özellikle programcılar için vazgeçilmez olan 32 bit ne kadar düşük kalite olsa da çok hızlıdır.
Kısacası şöyle düşünebilirsiniz. 2 karpuzunuz var, 32 bit tek seferde 1 karpuz taşıyor, 64 bit tek seferde 2 karpuz taşıyor. Hangisini tercih edersiniz ? 64 bit bir kerede hepsini taşırken 32 bitin 2 sefer gel git yapması gerekli. Ama 32 bit işlemi daha kısa sürede tamamlayacaktır. Çünkü 32 bit çok daha hızlı ve kurnazdır. Kısa yollardan gider ve hızını avantaj olarak kullanır. Bir spor araba ile kamyonet arasındaki farka benzer.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir