Monitör Görüntüsünün Dalgalanması Sorunu

Masaüstü bilgisayarların ortak ekran sorunlarının başında ekran dalgalanması geliyor. Genellikle ekranda ince çizgilerin oluşumu ile başlayan bu problem, ekranda küçük yazıların okunamaması ve oluşan çizgilerin hızlı titremesi gibi belirtilere sahiptir.

Çözümü ise oldukça basit; aşağıdaki adımları sırası ile takip edip sorunu çözebilirsiniz. Eğer çözüm yöntemimiz ile sonuca ulaşamıyorsanız, büyük bir ihtimalle sorununuz donanımsaldır.

Ekran frekans ayarlarının değiştirilmesi, dalgalanma sorunun temel sebebidir. Bunun için ilk yapmanız gereken ekran frekans ayarlarını değiştirmek olmalıdır. İlk olarak Denetim Masası>Görünüm ve Kişiselleştirme>Görüntü>Ekran Çözünürlüğü menüsüne gelmelisiniz. Ardından Gelişmiş Ayarlar’a tıklayın. Yeni açılan pencere de Monitör sekmesine gelmelisiniz. Burada Ekran Yenileme Sıklığıayarının açılır penceresine tıklayıp listeden 75 veyahut 85 Hertz alternatiflerinden birini seçin.

Monitör Görüntüsünün Dalgalanması Sorunu” üzerine 21 düşünce

  1. Monitörünüz VGA ise (analog) ise siyah gri tonlarda belli olan yatay dalgalanmalar oluşabilir. Yeni kasalara takılan VGA monitörlerde genelde olur.

    Düzeltmek için kasanızın ve monitörünüzün prizlerini ayırın. Monitörü ve kasayı aynı 3lü prize takmayın.

  2. Çok Sağ olun,
    bilgisayardı böyle görünce hiç gitmeyecek diye korktum.Ama şuan çözümü uyguladım ve bilgisayarım eski haline döndü.
    Çok Teşekkürler 🙂

  3. monitörü dvı ile baglıyorum fakat yukarıdan aşağıya dalgalanma oluyo sadece online fps oyununda oluyor sadece 60 hz var benim ayarlarda nasıl düzeltebilirim bu dalgalanmayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir