Bilgisayarın Oyun Oynarken Aniden Kapanma Sorunu

Gerek masaüstü gerekse dizüstü bilgisayarlarda oyun oynarken yaşanan aniden kapanma sorunları, basit yöntemlerle çözülebilir. Biz de size bilgisayarınızda karşılaştığınız ani kapanma sorunlarına karşı uygulayabileceğiniz bazı ipuçları vereceğiz.

Aniden yaşanan kapanma sorunlarının temelinde bilgisayar donanımlarından birinin aşırı ısınması yatar. Genellikle işlemcinin ısınmasıyla kaynaklanan bu sorunun sebebi de kuşkusuz tozlanmadır. Soğutma sistemlerinde veya donanımların üzerinde oluşan tozlar, soğumayı engellediği için aşırı ısınmalara sebebiyet verir.

Aniden kapanma durumlarında ilk olarak AIDA 64 isimli programı edinerek donanım ısılarınızı kontrol etmenizi öneririz. Ortalama sıcaklıkların üzerinde değerlerle karşılaşıyorsanız; bilgisayarınız masaüstü ve garanti kapsamı dışındaysa işini açarak saç kurutma makinesi gibi cihazlarla tozunu almanızı, dizüstü bilgisayar veya masaüstü garanti kapsamında bir bilgisayara sahipseniz de hava fanlarının olduğu bölgelerden tozları elektrikli süpürgeyle düşük devirde çekmenizi öneririz. Ancak sıcaklık değerleriniz ortalamada ise teknik yardım almanız yararınıza olacaktır.

Bilgisayarın Oyun Oynarken Aniden Kapanma Sorunu” üzerine 15 düşünce

  1. laptopun ısınıp kapanmasının kesin çözümü…
    güç seçeneklerinden yeni bir güç planı oluşturup,gelişmiş ayarlardan işlemci en yüksek performans kısmından işlemciyi en yüksek performansını %60 veya 70 lere indirin çözülür 😉

  2. Bende de aynı sorun vardı arkadaşlar tozu almak pek işinize yarıyacağını sanmıyorum google den aıda 64 extrem adlı programı indirin indirdikten sonra bilgisayraınızın işlemci sıcaklığınla ekran kartı sıcaklık değerlerine bakın eğer 80 c ustune cıkıyorsa fanınız yetersiz geldiği için bilgisayar otomatikman kapanıyor demektir en yakın teknık servise gidip değiştirmenizi tavsiye ederim aksi taktirde tüm donanımı bozabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir