Bilgisayarı Donanımsal Hızlandırmanın Yolu

Bilgisayarı hızlandırmak için birçok yazılımsal işlem yapabilir, fazla programları kaldırabilir ve sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Ancak bunlardan daha önemli ve etkili bir yol ise donanımsal değişikliktir.
Öncelikle bilgisayarınıza daha hızlı değerlerde parçalar alın ve monta edin. Yüksek hızlı parçalar her zaman daha iyi performans verirler. Aldığınız parçalar birbirine ne kadar uyumlu olursa sisteminiz o kadar hızlı olur.
Bilgisayarınızı ne kadar fazla ve ağır kullanırsanız parçalarınız o kadar hızlı ısınır. Bir donanım ne kadar soğuk ise o kadar hızlı çalışır. Bu nedenle iyi bir soğutma sistemine ihtiyacınız var.
Bundan sonra ise temiz bir kullanıma ihtiyacınız var. Temizlik hem donanımsal hem yazılınsal olmalıdır. Yani hem parçalarınızın haftalık temizliğini yapmalı ve tozlanmasını önlemelisiniz hem de HDD’ye Disk Birleştirme işlemini yapmalısınız.
Donanımlarınızı seçerken dikkatli olmalısınız. İşlemciye iyi bir bütçe ayırıp HDD’yi kötü almamalısınız. HDD’nizin okuma yazma hızı düşük ise bu işlemciyi aktif kullanamamanız anlamına gelir. Ülkemizde birçok insan kötü HDD kullandığı için i5 – i7 işlemcisini i3 hatta pentinium hızında kullanıyorlar.

 

İçeriffk 34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir