Youtube Videolarında Donma Problemi ve Çözümü

İnternet ortamında sık kullanılan video paylaşım sitelerinden Youtube üzerinden izlenen videolarda bazı kullanıcılar donma problemi yaşıyor. Şüphesiz bu problem yıllardan beridir bazen kullanıcı kaynaklı bazen Youtube kaynaklı olmak üzere devam etmekte.

Günümüzde Youtube videolarında donma veya takılma probleminin temel kaynaklarından birisi Flash Player eklentisinden dolayıdır. Donanımları iyi olan bir bilgisayarda her ne kadar bu problem görülmese de eski bilgisayarlarda Flash Player’dan kaynaklanan problem hala devam etmekte.

Flash Player kaynaklı Youtube sitesindeki videolarda donma probleminin en temel nedenlerinden birisi Chrome tarayıcısından gelen otomatik Flash Player eklentisiyle sonradan yüklenen Flash Player eklentisinin çakışması.

Eğer Chrome kullanıyorsanız, Adobe Flash Player eklentisi Chrome tarayıcısının içine gömülü şekilde geliyor. Bilgisayara diğer tarayıcılar için ayrıca Flash Player kurduğunuzda ikinci kez Chrome’a Flash Player eklentisi yükleniyor.

Bu çakışmayı önlemek için yapmanız gerekenleri söylemek gerekirse ilk olarak Chrome’u açıp adres çubuğuna “Chrome://plugins” yazın. Ardından sağ tarafta bulunan “Ayrıntıları göster” yazısına tıklayın. Eklentiler arasında Adobe Flash Player eklentisini bulun. 2 tane aktif şekilde çalışan sürüm göreceksiniz. Sürüm numaralarını kontrol ederek eski sürüm olan eklentiyi devre dışı bırakın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Flash Player kaynaklı Youtube donmalarına son vermiş olacaksınız.