Windows Phone Telefonlarda Pil Ömrünü Arttırma Yolları

Microsoft’un yeni projeleri arasında yer alan Windows Phone, diğer işletim sistemleriyle arasındaki farkı kapatmaya devam ediyor. Yeni gelen özellikler ön planda her ne kadar iyi gözükse de bazı kötü yönleri de var.

Bu bahsettiğimiz kötü yönlerinden birisi, özelliklerin arttıkça telefonun daha fazla bataryayı kullanması. Yani özellikler eklendikçe arka planda çalışan uygulamaların artmasıyla pil tüketimini artmakta.

Bundan dolayı ilk olarak telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaları baştan aşağı kontrol edin. Kullanmadığınız, artık işinize yaramayan tüm uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Bu gereksiz uygulamalar hem telefonunuzda gereksiz yere pil tüketiminde bulunduğu gibi hemde telefonunuzun hafızasını boş yere doldurmakta.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra “Pil tasarrufu” uygulamasına girin. Buradan hangi uygulamaların ne kadar pil kullandığını görebilirsiniz. Arka planda çok pil tüketen uygulamalara belli bir sınır getirin. Ayrıca pil tasarrufu modunu da kapattıysanız mutlaka geri açın. Pil %20 oranlarına indiğinde bu özellik büyük bir tasarruf sağlayabiliyor.

Windows Phone Kilit Ekranı Donma Sorunu Çözümü

Yakın bir zaman önce Windows Phone işletim sistemli tüm telefonlar “Windows Phone 8.1” güncellemesi aldı. Bu güncellemeyle beraber telefonda birçok eksiklik giderildiği gibi bazı yenilikler de getirildi. Bu yeniliklerden birisi güncellemenin hemen ardından Windows Phone mağazasında “Live Lock Screen BETA” adlı canlı kilit ekranı uygulaması yayınlandı.

Bahsettiğimiz bu canlı kilit ekranını telefona yüklenip ardından telefondan silindiğinde telefonun kilit ekranını her açtığımızda yaklaşık 2-3 saniye boyunca “Sürdürülüyor…” hatası vererek donma problemi yaratıyor.

“Sürdürülüyor” hatasını gidermek için ilk olarak “Live Lock Screen BETA” uygulamasını telefonunuzdan kaldırdığınızdan emin olun. Uygulamayı düzgün bir şekilde kaldırdığınızdan emin olduktan sonra telefonunuzun “Ayarlar” bölümünden “Çocuk odası” kısmına girin. Çocuk odası özelliğini açıp kapatın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra “Sürdürülüyor…” hatası telefonunuzdan kalkmış olacak.