Windows 10’u Şifresiz Açmak

Her seferinde internete girmek ya da müzik dinlemek için uzun bir şifreyi bilgisayara girmek biraz can sıkıcı. Windows Hello’yu kullanarak fotoğraflarınızı ve dökümanlarınızı şifreleyerek güvenli hala getirebilirsiniz.

Şifre ile yaptığınız her şeyi Windows 10’da bulunan Windows Hello ile de yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı şifresiz hale getirmek için bu özelliği kullanabilirsiniz, ayrıca Windows store, cihazınızın parmak izi okuyucusu veya göz tanıma tarayıcısını kullanarak uygulama ve oyun satın almanızı da sağlıyor.

Windows Hello özelliğini kullanabilmek için uygun bir kamera veya parmak izi okuyucunuz olması gerekiyor.

Windows Hello’yu kullanarak Windows 10’a şifresiz giriş nasıl yapılır ?

Windows Hello ile bilgisayarınızdaoturum açma ve oturum kapatmak oldukça zahmetsiz. Şifre girmek yerine sadece cihazınıza bakıyorsunuz. Kameranız kim olduğunuzu anlamak için birkaç saniye içerisinde aktif oluyor. Bilgisayarınızı yarım saat veya daha fazla kullanmadıysanız Windows Hello oturumu kapatıyor.

  • Windows Hello kamerasına bağlanmaya başlayın. Cihazınızın Windows Hello kamerası varsa ekstradan başka bir şeye bağlanmanıza gerek yok.
  • Başlat menüsünü açmak için sayfanın sol alt köşesinde bulunan Windows simgesine tıklayın.
  • Başlat menüsünün sol alt köşesinde bulunan Ayarlar simgesine tıklayın.
  • Ayarlar uygulamasında bulunan Hesaplar simgesine tıklayın
  • Hesaplar sayfasının sol tarafında bulunan oturum açma seçeneklerini tıklayın
  • Windows Hello’nun altında yüz tanıma seçeneklerini bulup ayarları yapmak için tıklayın.

Windows Hello size bir şifre soracaktır. Bu şifreyi kameranızın sizi tanıyamaması halinde oturum açmak için kullanmanız gerekecek.