Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Topuk çatlaklarını, genellikle bayanlarda görülen ve sürekli ayakta durmanın getirdiği, estetik ve sağlık açısından hoş olmayan bir sorundur. Topuk çatlaklarını önlemek ve tedavi etmek için uygulayabileceğiniz basit çözümler vardır.

topuk-catlaklari

Öncelikle, topuk çatlaklarının en işe yarayan bitkisel çözüm yöntemi, gece yatmadan önce aspirin ile vazelini karıştırıp topuklarınıza sürmek olacaktır. Etkisi hızlı görülen bu yöntemin uzun süreli kullanımlarda, topuklarda sararma gibi yan etkileri vardır.

Ayrıca bir diğer bitkisel çözüm önerisi de, gül losyonudur. Topuk çatlamalarınızı gidermek için gül losyonu ile topuklarınıza masaj yapmak iyi bir seçenek olabilir.

Geleneksel bir yöntem olan ayakları suda bekletmek de önemli bir çözümdür fakat yapmanız gereken şey, ayaklarınızı bekleteceğiniz soğuk suyun içerisine elma sirkesi koymaktır.

Tüm bu bitkisel çözümlerin yanında, günlük hayatınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz basit çözümler de vardır. Topuk çatlamalarını önlemek için çorap giyme alışkanlığı edinmek gerekir. Çorap giyilmediği zamanlarda da, topuklar nemlendirilmelidir.

Son olarak, temel sebebi ayakta fazla durmak olan topuk çatlaklarını önlemek için, ayakta fazla durmamaya özen gösterin.