Kaybolan Telefonumu Nasıl Bulabilirim?

Eğer bu makaleyi okuyorsanız bu şanssız bir telefon hırsızlığına kurban gitmiş olmanızdan veya sadece telefonunuzu kaybettiğinizden olabilir. Endişenizin telefonun değeri veya içerisinde bulunan dosyalar için olması fark etmeksizin, kayıp bir telefonunuz olması her zaman kötüye işarettir. Yine de eğer akıllı telefonunuzu geri almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken çabuk davranmaktır. Şimdi akıllı telefonunuz kayıpsa atmanız gereken ilk adımları anlatalım.

İşte telefonunuz çalındıysa yapmanız gerekenler:

  • Telefonunuzun yerini tespit edin
  • Uzaktan telefonunuzdaki her şeyi silin
  • Telefonunuz için kayıp ilanı verin
  • Telefon şirketinizle görüşüp hattınızı iptal ettirin
  • Telefonunuzu koruyun

Anroid sistemi kayıp veya çalınmış telefonlar için birçok hizmet sunmakta. Bu hizmetlerden en bilindik olanı bilgisayarınızdan veya herhangi bir başka Google Play Store’dan ulaşabileceğiniz Google’a ait Cihazımı Bul uygulamasıdır. İşte şimdi önceki adı Android Cihaz Yönetici olan uygulama hakkında detaylar.

Telefonunuzun yerini belirlemek için GPS’i kullanan birçok uygulama ve yol bulunmakta. Ancak bu uygulamalarla telefonunuzun yerini tespit edebildiyseniz yapacağınız en iyi şey telefonunuzu çalan kişiyle kendiniz yüzleşmemeniz ve bu işi polise bırakmanız olur. Ancak telefonunuzu kaybetmişseniz bu uygulamalar telefonunuzu bulmanıza ve almanıza yardımcı olabilir.

Eğer telefonunuzu kurtarabilecek durumda değilseniz, Android Cihazımı Bul uygulaması ile telefonunuzu uzaktan kumanda edebilmenizi sağlamakta. Eğer bu uygulama ile telefonunuzdaki bilgileri silmek isterseniz bu yalnızca birkaç saniye alır ve hırsız bunu durduramaz ancak bu işlem tersine alınamaz ve bu işlemi yapmadan önce tekrar düşünmeniz önerilir.