Bilgisayarın Oyun Oynarken Aniden Kapanma Sorunu

Gerek masaüstü gerekse dizüstü bilgisayarlarda oyun oynarken yaşanan aniden kapanma sorunları, basit yöntemlerle çözülebilir. Biz de size bilgisayarınızda karşılaştığınız ani kapanma sorunlarına karşı uygulayabileceğiniz bazı ipuçları vereceğiz.

Aniden yaşanan kapanma sorunlarının temelinde bilgisayar donanımlarından birinin aşırı ısınması yatar. Genellikle işlemcinin ısınmasıyla kaynaklanan bu sorunun sebebi de kuşkusuz tozlanmadır. Soğutma sistemlerinde veya donanımların üzerinde oluşan tozlar, soğumayı engellediği için aşırı ısınmalara sebebiyet verir.

Aniden kapanma durumlarında ilk olarak AIDA 64 isimli programı edinerek donanım ısılarınızı kontrol etmenizi öneririz. Ortalama sıcaklıkların üzerinde değerlerle karşılaşıyorsanız; bilgisayarınız masaüstü ve garanti kapsamı dışındaysa işini açarak saç kurutma makinesi gibi cihazlarla tozunu almanızı, dizüstü bilgisayar veya masaüstü garanti kapsamında bir bilgisayara sahipseniz de hava fanlarının olduğu bölgelerden tozları elektrikli süpürgeyle düşük devirde çekmenizi öneririz. Ancak sıcaklık değerleriniz ortalamada ise teknik yardım almanız yararınıza olacaktır.