Ayak Şişlikleri Nasıl Geçer?

Ayak şişmesinin pek çok nedeni olabilir. Çok uzun süre ayakta durmak, ayak bileği ve bacaklarda oluşan yaralanmalar, aşırı tuz alımı gibi durumlar, ayak şişliklerine sebep olabilir.

ayak-sislikleri

Yorgun ve şiş ayaklar için en yaygın çözüm tuzlu sudur. Yarım kova suya bir fincan tuz eklenerek iyice karıştırıp bu suyun içinde ayaklar 10-15 dakika bekletilir. Bu sayede ayak şişliklerinin inmesi amaçlanır.

Bir diğer çözüm ise, ayakların kalp hizasında yüksekte tutulduğunda kan akışının ayaklara hücum etmesinin önlenmesidir. Bu yöntem de şişliklerin oluşumunu engeller.

Çok eski dönemlerde de kullanılan gazlı su, şişliklerin inmesine ve varsa ağrının da geçmesine yardımcı olur.

Yarım kova sıcak suyla, yarım kova soğuk suyu yan yana koyun. Ayaklarınızı önce sıcak suya koyun, ardından yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Daha sonra, soğuk suya koyduğunuz ayaklarınızı 5 dakika soğuk suda bekletmek şişliklerin geçmesi için yeterli olacaktır.

Son olarak her şeye iyi gelen karbonat burada da karşımıza çıkıyor. Karbonat ve pirinç suyu aynı oranda karıştırılıp bir hamur elde edilir. Yapılan karışım şişliklere uygulanır bir süre bekledikten sonra su ile durulanır. Bu sayede ayak şişliklerine çözüm bulunmuş olur.