Android Son Sürüme Geçme

Android kullanıcılarını en çok meraklandıran şeylerden biri ellerinde bulundurdukları cihazların bir sonraki Android sürümünü telefonlarına yükleyip yükleyemeyecekleridir.  Apple IOS sistemine sahip cihazları kullananlar içinse durum biraz daha iç açıcı. Apple IOS sistemini kullanan cihaz sayısı Android kullananlara nazaran daha az olduğundan dolayı Apple IOS bulunduran cihazlar aynı anda kısa bir süre içerisinde sistemlerini güncelleyebilmektedir. Ancak Android sisteminde sürümün piyasaya çıkması uzun bir süre alabilmekte ve hatta telefonunuzun bu sürümü alabileceği bile bir şüphe içerisinde bulunmaktadır. Hatta bazı Android sürümlerinde cihazınız başarıyla yeni Android sistemine geçiş yapsa da sürümün kendisiyle alakalı sorunlarla karşılaşabilmekte. Şimdi bu güçlüklerle dolu Android güncellemeleriyle ilgili detayları sizinle paylaşacağız.

Otomatik Güncelleştirmeler

Genellikle yazılım güncellemeleri cihazlarınıza otomatik olarak gönderilir. Bu gönderilme işlemi tamamlandığında telefonunuzda yazılım güncelleştirmesi adı altında bir bildirim görürsünüz. Herhangi bir şekilde bu bildirimi görmediyseniz veya kapattıysanız cihazınıza ait bir yazılım güncelleştirmesi olup olmadığını Cihaz Hakkında > Sistem Güncelleştirmeleri>Güncelleştirmeleri Kontrol Et kısmından kontrol edebilirsiniz.

Manuel Güncelleştirme

Manuel güncelleştirme yapmak için birçok sebep bulunmaktadır. Bunlardan bazıları stabil bir Wi-Fi veya mobil ağ üzerinden internete bağlanamamak, rootlanmış bir cihaza sahip olmak (öyle ki cihazınızı rootladığınız andan itibaren cihazınıza otomatik olarak güncelleştirme gelmez.) ve Galaxy S5 gibi Android Nougat sürümünü alamamak.

  • Manuel bir güncelleştirme yapmak için ilk yapmanız gereken cihazınıza yüklemek için bir ROM belirlemek.

–      Daha sonrasında yapmanız gereken tek şey Odin gibi bir uygulamayla veya akıllı telefonunuza hangi uygulama uygunsa onun aracılığıyla belirlediğiniz ROM’u telefonunuza yüklemek.